Forum Ojców

Pełna wersja: naduzywanie wladzy rodzicielskiej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nie widzie sie z dzieckiem od 1,5 roku. Trwa sprawa z powodztwa matki o ograniczenie mi kontaktow. W trakcie sprawy wyniklo ze ta dluga rozlaka jest z winy matki ( dziecko utorzsamia sie z postawa matki i dlatego odmawia kontaktow z ojcem - wniosek RODK ). Jest tu udowodnione naduzywanie wladzy rodzicielskiej przez matke. O co wnioskowac ? O zmiane pieczy nad dzieckiem odpada bo to pierwsza sprawa i inne srodku przymusu nie zostaly wyczerpane. O co wnioskowac zeby w orzeczeniu bylo napisane ze matka zostala skazana z tyt. naduzywania wladzy rodzicielskiej, zeby miec dobry pkt. wyjscia do kolejnej rozprawy o naduzywanie wladzy ?

Napewno bede wnioskowac o kuratora, ale ustanowienie kuratora nie swiadczy o winie matki.
Żadna matka nie zostanie skazana za nadużywanie władzy rodzicielskiej na podstawie opinii RODK. Wnoś o ustalenie kontaktów z art 598 oraz o kuratora. Jeśli i to nie pomoże to dopiero wtedy o zmianę miejsca zamieszkania dziecka.
Pozdrawiam
duke
ale co to znaczy że utorzsamia sie z postawą matki? czy że jej negatywne emocje w stosunku do Ciebie odczuwa dziecko? no bo nie napisali ze je buntuje lub negatywnie nastawia? czy aby nie nadinterpretujesz opinii by zrobic z matki potwora?
jesli tak to Wam obojgu potrzebny jest jakis mediator albo wspolna terapia.
a obarczanie ją od razu wyłącznie winą, oskarżanie o nadurzywanie władzy rodzicielskiej i cała ta reszta nie pasuje do obrazu ojca ktoremu zalezy na dziecku a jedynie do jakiegos msciwego (za nie sprecyzowane coś) awanturnika
Cytat:Nie widzie sie z dzieckiem od 1,5 roku. Trwa sprawa z powodztwa matki o ograniczenie mi kontaktow ...
Skoro sprawa jest o ograniczenie Twojej władzy rodzicielskiej to dotyczy ona tylko tego. Nie mam pewności, czy w tym postępowaniu sąd nawet na Twój wniosek zajmie się władzą matki. Raczej wątpię.
Moja rada jest taka:
zmierzaj do jak najszybszego zakończenia obecnego postępowania (o Twoją władzę). Jeśli przy okazji będą zebrane ciekawe materiały (napisałeś, że już są) to później powołując się na nie wystąpisz z wnioskiem w przedmiocie władzy matki - np. o ograniczenie władzy poprzez ustanowienie nadzoru kuratora w związku z nadużywaniem tejże władzy przez matkę i "nastawianie" dziecka przeciwko Tobie. Zależy, na co będą dowody.
Jednocześnie teraz konsekwentnie prowadź egzekucję kontaktów. Jeśli matka faktycznie utrudnia, to będzie to dodatkowy kamyczek w sprawie o jej władzę.

Cytat:Wnoś o ustalenie kontaktów z art 598 oraz o kuratora.
Art. 598 kpc dotyczy odbierania dziecka (również w ramach egzekucji, jak chce SN) a nie ustalania kontaktów.
Cytat:ale co to znaczy że utorzsamia sie z postawą matki....

W pokoju zabaw w RODK, jak bawilem sie z dzieckiem i bylo milo, po wejsciu matki, dziecko ucieklo ode mnie i sie prawie rozplakalo. Po natychmiastowym wyproszeniu matki dziecko spowrotem zaczelo sie ze mna bawic i znowu bylo milo. W opini z rodk szczegolowy opis sytuacji

Cytat:Skoro sprawa jest o ograniczenie Twojej władzy rodzicielskiej ...

dotyczy ograniczenia kontaktow ( do 1h tygodniowo z 4dni co 2 tyg. ) do a nie ograniczenia praw rodzicielskich.

Cytat:... Jednocześnie teraz konsekwentnie prowadź egzekucję kontaktów ...

nie moge, nie mam przyznanego kuratora

dziekuje za zainteresowanie, ale w dalszym ciagu nie wiem o co wnioskowac:)
Cytat:Nie widzie sie z dzieckiem od 1,5 roku. Trwa sprawa z powodztwa matki o ograniczenie mi kontaktow. W trakcie sprawy wyniklo ze ta dluga rozlaka jest z winy matki ( dziecko utorzsamia sie z postawa matki i dlatego odmawia kontaktow z ojcem - wniosek RODK ). Jest tu udowodnione naduzywanie wladzy rodzicielskiej przez matke. O co wnioskowac ? O zmiane pieczy nad dzieckiem odpada bo to pierwsza sprawa i inne srodku przymusu nie zostaly wyczerpane. O co wnioskowac zeby w orzeczeniu bylo napisane ze matka zostala skazana z tyt. naduzywania wladzy rodzicielskiej, zeby miec dobry pkt. wyjscia do kolejnej rozprawy o naduzywanie wladzy ?

Napewno bede wnioskowac o kuratora, ale ustanowienie kuratora nie swiadczy o winie matki.
O co wnioskować?
Możesz o wiele rzeczy, również o przejęcie opieki. I tu nie ma nic do rzeczy, że jest jakaś "pierwsza sprawa" - tego argumentu nie rozumiem, jakie środki przymusu nie zostały wyczerpane? Do czego?

Nie ma w prawie pojęcia skazania za nadużywanie władzy rodzicielskiej. Za nadużycia może zostać ograniczona władza rodzicielska lub w skrajnych przypadkach rodzić może zostać jej pozbawiony. Co masz na myśli pisząc o kolejnej sprawie o nadużywanie władzy rodzicielskiej?

Cytat:Jednocześnie teraz konsekwentnie prowadź egzekucję kontaktów.
Cytat:nie moge, nie mam przyznanego kuratora
??????
Tutaj tatko miał na myśli sprawę sądową o egzekucję kontaktów w ramach art. 598kpc
i w ramach takiej sprawy jest przyznawany dopiero kurator.

Mylisz bardzo pojęcia (rozumiem, nie każdy musi posługiwać się terminami prawniczymi), ale wtedy opisz konkretniej, byśmy wiedzieli o co Ci chodzi i mogli pomóc. Bo jak na razie to ja sam muszę robić to na "czuja" w Twoim przypadku.
Złożyłem wniosek o przejęcie opieki, ale obawiam sie ze zostanie on odrzucony ( RODK sugeruje zeby dziecko zostalo przy matce ) i zostane z niczym, sad poprostu odrzuci wniosek matki o ograniczenie mi kontaktow i tyle - 1,5 roku izolowania dziecka bez jakichkolwiek konsekwencji dla matki.

Zalozylem tez matce sprawe z art. 1050, ale sad zawiesil ta rozprawe do czasu zakonczenia sprawy o ograniczenie mi kontaktow.

Czy w tej sytuacji mam zalozyc kolejna sprawe z art. 598 ? Czy egzekucja kontaktow jest jednoznaczna z odbieraniem dziecka w obecnosci kuratora i policji ? ( niechcialbym tego )

Chce tego:

1. Chce miec mozliwosc wezwania kuratora w sytuacji kiedy matka bedzie mi blokowala kontakty z dzieckiem, nie chce odbierac dziecka na sile, jednakze chce miec niepodwazalny dowod ( kurator swiadek ) ze matka takowe praktyki stosuje.

2. Chce zeby po tej 1,5 rocznej rozłące pozostał jakis formalny slad ze matka naduzywa wladzy rodzicielskiej, zeby na przyszlosc miec lepsza sytuacje wyjsciowa do kolejnych rozpraw o przejecie opieki.

Co radzicie ?

ps. Przepraszam za mylenie pojec i ew. wprowadzanie w blad, jednoczesnie dziekuje bardze ze mimo potrzeby "glebszej analizy" moich wypowiedzi, staracie sie mi pomoc.
pzdr.

Cytat:Złożyłem wniosek o przejęcie opieki, ale obawiam sie ze zostanie on odrzucony ....

Nie jestem przekonany o szansach na przejęcie opieki w tej sytuacji. Pamiętaj, takich wniosków o przejęcie opieki nie możesz składać często np. co roku. Do tego trzeba się przygotować. Może przyda Ci się Orzeczenie Sądu Najwyższego III CRN 204/77 z dnia 30 sierpnia 1977 r, który przyjął, że:

"Uniemożliwienie utrzymania właściwego kontaktu osobistego pomiędzy rodzicem a dzieckiem narusza w zasadzie interes małoletniego i może stanowić przyczynę uzasadniającą zmianę prawomocnego postanowienia regulującego wykonywanie władzy rodzicielskiej"

Sprawy o egzekucję kontaktów (ale tylko tych uzasadnionych, na które masz dowody) możesz zakładać po każdym niedoszłym do skutku spotkaniu.
Cytat:Czy egzekucja kontaktow jest jednoznaczna z odbieraniem dziecka w obecnosci kuratora i policji ? ( niechcialbym tego )
Policja to w ostateczności, nie jest angażowana od razu, najpierw sam kurator próbuje przekonać matkę, zmienić nastawienie. Automatycznie jest świadkiem stanowiska matki do kontaktów dziecka z ojcem.

Cytat:Chce tego:
2. Chce zeby po tej 1,5 rocznej rozłące pozostał jakis formalny slad ze matka naduzywa wladzy rodzicielskiej, zeby na przyszlosc miec lepsza sytuacje wyjsciowa do kolejnych rozpraw o przejecie opieki.
Masz opinię RODK, a wyroki i postanowienia w sprawach o egzekucję kontaktów będą automatycznie świadczyć o takich nadużyciach ze strony matki oraz mogą mieć wpływ na ograniczenie jej władzy rodzicielskiej - oczywiście to wersja mimo wszystko optymistyczna.

Nie kieruj się zemstą, zrobieniem czegoś na złość matce, bo to nie ma sensu i nie przyniesie rezultatu.
Spójrz na chłodno i wybierz mądrze dla dziecka.
rozumiem ze teraz najlepiej skrobac pismo do sadu o egzekucje kontaktow z art. 598 kpc. Gdzie to sie sklada, do rodzinnego, czy do cywilnego ?

a czy zawieszona rozprawa z art. 1050 nic nie rzutuje na to ?
Cytat:... pismo do sadu o egzekucje kontaktow z art. 598 kpc. Gdzie to sie sklada, do rodzinnego, czy do cywilnego ?

a czy zawieszona rozprawa z art. 1050 nic nie rzutuje na to ?

1. Do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich
2. W sumie to nie rozumiem zawieszenia sprawy o egzekucje z art.1050, moim zdaniem to nie ma znaczenia do tego wniosku, ale wiesz Sądy kierują się jedynie sobie wiadomymi powodami pewnych decyzji. Na 100% nikt Ci nie odpowie co zrobi Sąd, chyba że jasnowidz :-X
Cytat:dotyczy ograniczenia kontaktow ( do 1h tygodniowo z 4dni co 2 tyg. ) do a nie ograniczenia praw rodzicielskich.
...
w dalszym ciagu nie wiem o co wnioskowac
Mój błąd. Przepraszam za pomyłkę. Jednocześnie aktualne pozostają dalsze rozważania z mojego postu.

Wnioskować powinieneś o odrzucenie wniosku matki i jednocześnie o rozszerzenie Twoich kontaktów i ustalenie ich w następujący sposób (tutaj wpisz to, czego oczekujesz) przy każdorazowej obecności kuratora sądowego (o ile na prawdę tego oczekujesz uwzględniając zarówn jakość spotkań jak i aspekt finansowy).
Może Twój wniosek wykraczający poza zakres żądania określonego przez stronę powodową jakimś cudem przejdzie.

Cytat:Zalozylem tez matce sprawe z art. 1050, ale sad zawiesil ta rozprawe do czasu zakonczenia sprawy o ograniczenie mi kontaktow.

Czy w tej sytuacji mam zalozyc kolejna sprawe z art. 598 ? Czy egzekucja kontaktow jest jednoznaczna z odbieraniem dziecka w obecnosci kuratora i policji ? ( niechcialbym tego )

Chce tego:

1. Chce miec mozliwosc wezwania kuratora w sytuacji kiedy matka bedzie mi blokowala kontakty z dzieckiem, nie chce odbierac dziecka na sile, jednakze chce miec niepodwazalny dowod ( kurator swiadek ) ze matka takowe praktyki stosuje.

1.
Moim zdaniem sąd popełnił błąd zawieszając postępowanie z 1050kpc, ponieważ egzekucja dotyczyła spotkań orzeczonych w obowiązującym tytule wykonawczym i sąd (jako organ egzekucyjny) miał jedynie zbadać, czy aktualny tytuł jest wykonywany czy nie. Nie miał jednocześnnie prawa badania zasadności rozstrzygnięć zawartych w tytule wykonawczym (czyli wyroku/postanowieniu o kontaktach).
Przez analogię: czy kiedykolwiek komornik zawiesił egzekucję bieżących alimentów na czas trwania postępowania sądowego o ich zmianę?

Zażalałeś orzeczenie sądu o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego? Jeśli nie to żądaj podjęcia egzekucji.

2.
Kolejnej sprawy o egzekucję (obojętnie czy w trybie 1050 kpc czy 598kpc) nie założysz.
Egzekucja kontaktów nie jest jednoznaczna z siłowym odbieraniem dziecka. W egzekucji z art. 1050 kpc przewiduje się jedynie grzywny dla dłużnika.

3.
Jeśli sąd orzeknie w przyszłości obecność kuratora przy spotkaniach, to ten kurator będzie obecny przez cały czas spotkania bez konieczności specjalnego wzywania. Koszt obecności kuratora to aktualnie ok. 190 zł za każde spotkanie.
Cytat:3.
Jeśli sąd orzeknie w przyszłości obecność kuratora przy spotkaniach, to ten kurator będzie obecny przez cały czas spotkania bez konieczności specjalnego wzywania. Koszt obecności kuratora to aktualnie ok. 190 zł za każde spotkanie.

Co znaczy bedzie przez caly czas ? Bedzie u mnie nocowal ? 3 dni bedzie ze mna i z dzieckiem i moja nowa rodzina ? Spotkania mam przyznane od pt. po szkole to pon. z zaprowadzeniem do szkoly.
Założyłem kontakty jednodniowe.
W sytuacji jak Twoja nie wiem, jak w praktyce jest realizowany nadzór kuratora.

Jeśli chcesz kuratora, to wydaje mi się sensowne, aby w takim przypadku wnosić jedynie o jego obecność przy przekazywaniu dziecka. Nie wiem jednak, jak w takim przypadku będzie wyglądała kwestia kosztów kuratorskich.
Jak miałem wątpliwości dotyczące kuratora to zadzwoniłem do zespołu kuratorów. W rozmowie z kuratorem (pierwszym z brzegu) który podniósł słuchawkę wyjaśniłem je.
Było to jeszcze przed moim pierwszym wnioskiem o nadzór kuratora.
Sądzę, że możesz zrobić to samo.
Najlepiej u źródła, jak to wygląda praktycznie w Twoim przypadku, żeby nie wnioskować w Sądzie o tzw. gwiazdkę z nieba.

ps. jak się czegoś dowiesz to napisz na forum. Może komuś 'w potrzebie' przyda się ta informacja.
Przekierowanie