Ocena wątku:
  • 18 Głosów - 3.56 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
umorzenie czy uniewinnienie
Autor Wiadomość
S.M. Offline
Zasłużony
**

Liczba postów: 1.161
Reputacja: 0
czy ktoś mi może merytorycznie wyjasnić na czym polega róznica między umorzeniem sprawy przez prokuraturę, a unniewinnieniem przez sąd.
Chodzi mi o aspekt prawny i etyczny?
06-06-2008 23:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
samamama Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 991
Umorzenie to chyba wtedy jak sprawa zosatje umorzona na etapie sledztwa w zwiazku z brakiem dowodow

a uniewinnienie jest na sprawie w sadzie, gdy np wychodza na jaw nowe fakty itp

w kazdym razie roznica jest taka ze jesli sprawa jest umarzana nie stawiaja zarzutow, jesli zostales uniewinniony to od czegos co ci zarzucano, czyli zarzuty byly postawione

Bose Aniołki siedzą na chmurkach,
a każdy lekko jak piórko fruwa,
i każdy czuwa, cichutko czuwa,
nad tatą, który płakać nie umie,
nad siostra, która nic nie rozumie,
nad dziadkiem, babcią smutną czasami,
i swoją mamą otuloną łzami,
i każdy woła głośno z daleka,
mamo, już nie płacz, ja czekam
07-06-2008 10:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika
rprafal Offline
Admin

Liczba postów: 3.096
Reputacja: 1
Nie wiem na ile merytorycznie:

Umorzenie następuje przez prokuratora
K.p.k.
Art. 17. § 1. Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy:
  1)  czynu nie popełniono albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia,
  2)  czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa,
  3)  społeczna szkodliwość czynu jest znikoma,
  4)  ustawa stanowi, że sprawca nie podlega karze,
  5)  oskarżony zmarł,
  6)  nastąpiło przedawnienie karalności,
  7)  postępowanie karne co do tego samego czynu tej samej osoby zostało prawomocnie zakończone albo wcześniej wszczęte toczy się,
  )  sprawca nie podlega orzecznictwu polskich sądów karnych,
  9)  brak skargi uprawnionego oskarżyciela,
  10)  brak wymaganego zezwolenia na ściganie lub wniosku o ściganie pochodzącego od osoby uprawnionej, chyba że ustawa stanowi inaczej,
  11)  zachodzi inna okoliczność wyłączająca ściganie.
§ 2. Do chwili otrzymania wniosku lub zezwolenia władzy, od których ustawa uzależnia ściganie, organy procesowe dokonują tylko czynności nie cierpiących zwłoki w celu zabezpieczenia śladów i dowodów, a także czynności zmierzających do wyjaśnienia, czy wniosek będzie złożony lub zezwolenie będzie wydane.
§ 3. Niemożność przypisania winy sprawcy czynu nie wyłącza postępowania dotyczącego zastosowania środków zabezpieczających.

Jeżeli natomiast prokurator znajdzie podstawy do przedstawienia Ci aktu oskarżenia to wówczas sprawa trafia do sądu i tam jest możliwe skazanie lub uniewinnienie, choć również umorzenie warunkowe - ale to już inna bajka. Żeby być uniewinnionym musisz być oskarżonym.

W mojej sprawie o rzekome molestowanie byłem jedynie świadkiem, nawet nie podejrzanym i sprawę umorzył prokurator ze względu iż czynu nie popełniono. Również potem sąd zatwierdzał to umorzenie.

Myślę że Ci chodziło jednak o "coś" innego w różnicach tych postanowień.
Ale to może Ignacy się pojawi i prawnie  Ci to wyłoży :-)

Prawda sama się obroni, potrzebuje tylko czasu...ile? Nie wiem...
W sprawie o molestowanie 200kk - 03.2007.....po 11 m-cach Sąd Karny umorzył z uwagi, iż czynu nie popełniono.
W sprawie o pozbawienie władzy rodzicielskiej i zakazanie styczności - 03.2007.... po 16 m-cach po apelacji Sąd Okręgowy oddalił wnioski.
W sprawie o groźby 190kk - 03.2007 ..... po 12 m-cach Sąd Karny umorzył, wobec braku znamion czynu zabronionego
W sprawie o groźby 190kk w dn. 04.08.07..... po 9 m-cach Sąd Karny umorzył, z uwagi na brak znamion czynu zabronionego
W sprawie o groźby 190kk w dn. 08.12.07.... po 5 m-cach Sąd Karny umorzył , z uwagi iż czynu nie popełniono
W sprawie o groźby 190kk w dn. 15.12.07... po 4 m-cach Sąd Karny umorzył wobec braku znamion przestępstwa
W sprawie o nachodzenie 107kw w dniu 27.11.2009... po 23 m-cach Sąd Karny uniewinnił od zarzucanego czynu
W sprawie psychicznego i fizycznego znęcania się nad b.żoną w okresie 2001 - 2004r art. 207kk ... po 4 latach Sąd Karny uniewinnił
W sprawie psychicznego znęcania się nad dzieckiem w okresie 12.2007-01.2008 art. 207kk ... po 4 m-cach Sąd Karny umorzył z uwagi iż czynu nie popełniono
W sprawie sfałszowania podpisu 270 kk w 2006 roku - Prokuratora Rejonowa umorzyła śledztwo
W sprawie psychicznego i fizycznego znęcania się nad dzieckiem w okresie luty 2008 - luty 2010 art. 207kk ... po 4 m-cach Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa
W sprawie psychicznego i fizycznego znęcania się nad dzieckiem w okresie 10.2010 - luty 2011 art. 207kk ... po 7 m-cach Prokuratura umorzyła dochodzenie
W sprawie o przejęcie opieki nad córką - po 3 latach przejąłem opiekę!

To tak w skrócie .....
07-06-2008 11:30
tatko Offline
Zasłużony
**

Liczba postów: 1.078
Umorzenie przez proroka oznacza, że masz spokój z jego strony, bo nie wniesie on aktu oskarżenia do Sądu.
Nie oznacza to automatycznie, że jesteś niewinny, bo może być sytuacja, że czyn którego miałeś się dopuścić jest prywatnoskargowy, a prorok jedynie nie dopatrzył się interesu społecznego we wstąpienia do takiego oskarżenia i ściganiu Ciebie z urzędu. Wtedy nadal istnieje możliwość, że pokrzywdzony wniesie do Sądu prywatny akt oskarżenia i udowodni Twoją winę.
Wyjaśnienie okoliczności (oraz podstawy prawnej) dla konkretnego przypadku należy szukać w uzasadnieniu postanowienia o umorzeniu dochodzenia (śledztwa) sporządzonym przez proroka.

Uniewinnienie (prawomocne) przez Sąd oznacza, że wniesiono akt oskarżenia (prorok lub oskarżyciel prywatny), ale oskarżenie nie potwierdziło się. W tej sytuacji JESTEŚ NIEWINNY i masz to na papierze z orłem w koronie. Przysługuje Ci np. zwrot kosztów obrony.

Jest jeszcze możliwość, że Sąd wyrokiem umorzy postępowanie (zob. art. 414 kpk).
Tutaj również istotne jest uzasadnienie. Np. umorzenie ze względu na niską społeczną szkodliwość czynu (art. 17. § 1. pkt3 kpk) oznacza, że Sąd uznał Twoją winę (stwierdził, że dopuściłeś się zarzucanego czynu), ale odstąpił od ukarania. Przy takim rozstrzygnięciu możesz być obciążony kosztami postępowania, w tym poniesionymi przez oskarżyciela prywatnego - art. 627 lub 628 w zw. z art. 629 kpk.

Bykom STOP
07-06-2008 17:45
S.M. Offline
Zasłużony
**

A jeśli prokuratura umorzy sprawę, a ja chcę mieć ten papier z orłem w koronie, że jestem niewinny to co wtedy?
08-06-2008 08:32
Roza Offline
Zasłużony
**

Liczba postów: 1.256
Reputacja: -1
Cytat:A jeśli prokuratura umorzy sprawę, a ja chcę mieć ten papier z orłem w koronie, że jestem niewinny to co wtedy?
Pozostaje Ci chyba tylko powództwo cywilne. Jeśli umorzono, masz prawdopodobnie dostęp do akt lub chociaż sygnaturę. Powołanie się na to powinno starczyć.
Tylko jeśli to coś błachego to po co Ci ten papier? Możesz przecież na każdej sprawie, która się z tym tematem bezpośrednio wiąże powołać się na umorzoną sprawę.
Pamiętaj, że każda niepotrzebna zadyma działa na Twoją niekorzyść.

zwykły tata
Contra negantem principia non est disputandum
Cum recte vivis, ne cures verba malorum
08-06-2008 13:05
S.M. Offline
Zasłużony
**

Cytat:Tylko jeśli to coś błachego to po co Ci ten papier?
Bo jestem niewinny, zostałem poniżony i zszargano moje dobre imię.

Cytat:Pamiętaj, że każda niepotrzebna zadyma działa na Twoją niekorzyść.
Jaka zadyma?
08-06-2008 18:14
ama Offline
Zasłużony
**

Liczba postów: 971
zawsze mozesz wniesc sprawe  cywilna o pomowienie

Zycie jest jak pociag. Ludzie wsiadaja i wysiadaja.
Czasami ktos towarzyszy Ci w podrozy przez chwile, czasami dluzszy czas. Pewne osoby spotykasz tylko jeden raz, niektore kilka razy.
A moze byc i tak ze cała podroz mozna odbyc z jedna osoba i ogladac
z Nia wciaz zmieniajace sie krajobrazy za oknami...
08-06-2008 18:55
tatko Offline
Zasłużony
**

Liczba postów: 1.078
Cytat:A jeśli prokuratura umorzy sprawę, a ja chcę mieć ten papier z orłem w koronie, że jestem niewinny to co wtedy?
To, co napisałem wcześniej to rozważania na Twoje potrzeby.
Na potrzeby procesów cywilnych, w których uczestniczysz, a w których Twoja "pokrzywdzona" próbuje wykorzystać sam fakt złożenia zawiadomienia o przestępstwie możesz z pełnym przekonaniem twierdzić, że jej oskarżenie było nieprawdziwe i nie potwierdziło się już na etapie postępowania przygotowawczego, na co dowodem jest fakt umorzenia postępowania przez prokuratora. Tak więc to również dowodzi, że jesteś niewinny:-X
Niech to ona wyjaśnia ewentualne nieścisłości, które zawsze łatwo zbijesz dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok karny.

Uważam, że lepiej dla Ciebie, jeśli sprawę utnie już prorok, niż gdyby miała ona trafić przed oblicze Wysokiego Sądu.

Cytat:Bo jestem niewinny, zostałem poniżony i zszargano moje dobre imię.
Dlatego mocno podkreślaj w sprawach cywilnych (jeśli oskarżenie było w nich użyte), że to było wyssane z palca. Mądrzy sędziowie na patrzą na takie fałszywe oskarżenia łaskawym okiem.

Jeśli znasz treść uzasadnienia (co nie jest oczywiste jeśli nie postawiono Ci zarzutu i byłeś tylko świadkiem) i sugeruje ona przynajmniej, że "zawiadamiająca" oskarżyła Cię fałszywie to możesz rozważyć zawiadomienie o przestępstwie z art. 234kk lub 238kk.
Z wszczynaniem sprawy prywatnoskargowej o pomówienie (212kk) radzę się wstrzymać dopóki nie będziasz miał pewności, że wygrasz.

Bykom STOP
08-06-2008 20:58
Jerzy01 Offline
Urlopowicz

Liczba postów: 2.156
Cytat:Umorzenie przez proroka oznacza, że masz spokój z jego strony, bo nie wniesie on aktu oskarżenia do Sądu.
Nie oznacza to automatycznie, że jesteś niewinny, bo może być sytuacja, że czyn którego miałeś się dopuścić jest prywatnoskargowy, a prorok jedynie nie dopatrzył się interesu społecznego we wstąpienia do takiego oskarżenia i ściganiu Ciebie z urzędu. Wtedy nadal istnieje możliwość, że pokrzywdzony wniesie do Sądu prywatny akt oskarżenia i udowodni Twoją winę.
Wyjaśnienie okoliczności (oraz podstawy prawnej) dla konkretnego przypadku należy szukać w uzasadnieniu postanowienia o umorzeniu dochodzenia (śledztwa) sporządzonym przez proroka.

Uniewinnienie (prawomocne) przez Sąd oznacza, że wniesiono akt oskarżenia (prorok lub oskarżyciel prywatny), ale oskarżenie nie potwierdziło się. W tej sytuacji JESTEŚ NIEWINNY i masz to na papierze z orłem w koronie. Przysługuje Ci np. zwrot kosztów obrony.

Jest jeszcze możliwość, że Sąd wyrokiem umorzy postępowanie (zob. art. 414 kpk).
Tutaj również istotne jest uzasadnienie. Np. umorzenie ze względu na niską społeczną szkodliwość czynu (art. 17. § 1. pkt3 kpk) oznacza, że Sąd uznał Twoją winę (stwierdził, że dopuściłeś się zarzucanego czynu), ale odstąpił od ukarania. Przy takim rozstrzygnięciu możesz być obciążony kosztami postępowania, w tym poniesionymi przez oskarżyciela prywatnego - art. 627 lub 628 w zw. z art. 629 kpk.

Umorzenie przez pokurature nie oznacza niczego dobrego bowiem zawsze można powrócić do sprawy dopóki istnieją akta
Z uniewinnieniem w sadzie jest podobnie lecz o tyle lepiej że można wznowić postepowanie od wyroku prawomocnego w ciągu 5 lat .  słowo niewinny oznacza ze można żądać zadość uczynienia np odszkodowanie 
10-06-2008 11:05
olimpia55555 Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 23
Umorzyć może i prokurator i Sąd. Umorzenie oznacza nic innego, jak tylko to, że sprawa nie może się z powodów wymienionych w art. 17 k.p.k. toczyć w postępowaniu karnym (przygotowawczym i sądowym, czyli tym przed prokuratorem i przed sądem).

Jeśli to pierwsze dwie przyczyny, tj.
Art. 17. § 1. Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy:
1) czynu nie popełniono albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia,
2) czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa,
to zasadniczo równoważne uniewinnieniu. Każda inna przyczyna - nie przesądza wyraźnie o tym, że podejrzany lub oskarżony jest niewinny, tylko że wg oceny np. społeczna szkodliwość społeczna nie jest w stopniu wyższym niż znikoma, tj. czyn był, ale "nieszkodliwy" zdaniem organu prowadzącego postępowanie.

Uniewinnienie przez Sąd (prawomocne) = wyraźne stwierdzenie, że NIE MOŻE BYĆ MOWY o popełnieniu czynu zabronionego przez oskarżonego (czyli osobę, która miała akt oskarżenia).

Wydanie postanowienia o umorzeniu nie daje możliwości żądania wydania wyroku uniewinniającego (mimo tego, że niektórzy by chcieli).

Jednak w innych postępowaniach Sąd jest związany tylko SKAZUJĄCYM wyrokiem sądu karnego. To oznacza, że bada ewentualne (w zasadzie) bez związku z innym orzeczeniem w sprawie karnej, wszystkie okoliczności podlegają jego ocenie w całym zakresie i może uznać, że mimo postanowienia o umorzeniu nie ma mowy o naruszeniu dóbr osobistych czy pomówieniu.

pozdrawiam,
Aga
10-06-2008 12:26
Jerzy01 Offline
Urlopowicz

Liczba postów: 2.156
nie mędrkuj Olimpia bo dużo doświadczenia tobie brakuje a szczególnie z zakresu prawa karnego
10-06-2008 13:03

Skocz do:

KontaktForum OjcówWróć do góryWróć do forówWersja bez grafikiRSS